Dugoiščekivano ljeto napokon je stiglo, a osim godišnjih odmora i uživanja ono nam donosi i visoke temperature i povećanu izloženost suncu, što može utjecati na prehrambene potrebe organizma, posebno osoba sa šećernom bolešću. Prehrana je ključna u liječenju osoba sa šećernom bolešću u svim godišnjim dobima, a s kojim izazovima u prehrani se susrećemo tijekom ljeta pročitat ćete u ovome članku.
Hidratacija
Ljetne temperature donose veliki rizik od dehidracije koja može dovesti do skokova razine glukoze u krvi. Tijelo gubi mnogo vode u obliku znoja kako bi se rashladilo što može brzo rezultirati pretjeranim gubitkom tjelesnih tekućina. Stoga je važno ostati hidriran kako bismo održali stabilnu razinu glukoze u krvi. Voda je najbolji izbor, a jedan od savjeta kako povećati unos vode je da nosite bocu vode sa sobom gdje god idete i pijete redovito, čak i kada ne osjećate žeđ. Ako vodu ne volite konzumirati samu, dodajte malo limuna za bolji okus. Preporučeni prosječni dnevni unos vode je 2 L za žene, a 2,5 L za muškarce, s povećanjem unosa tijekom tjelesne aktivnosti i u izrazito toplim danima.
Koja se pića osim vode preporučuju osoba sa šećernom bolešću tijekom ljeta, a istovremeno pružaju hidrataciju i osvježenje?
- Nezaslađeni čajevi poput čaja od šipka, hibiskusa, koprive, đumbira i mente mogu biti osvježavajuća alternativa zaslađenim napitcima.
- Nezaslađena limunada.
- Nezaslađena kava u umjerenoj količini od 2 šalice dnevno.
- Hladne juhe.
- Smoothie i svježi sokovi od voća i povrća
- Mlijeko s niskim udjelom masnoće i fermentirani mliječni proizvodi poput jogurta.
Pića koja se savjetuje izbjegavati ne samo tijekom ljeta nego tijekom cijele godine su napitci s dodanim šećerom poput ledenih čajeva, gaziranih i negaziranih sokova te koktela. Iako su nam nabrojana pića često na plažama najdostupnija i reklamirana kao osvježavajuća, ona mogu značajno utjecati na porast razine glukoze u krvi.
Lagana prehrana tijekom ljetnih mjeseci
Tijekom ljetnih mjeseci, prehrana treba biti lagana, ali bogata nutrijentima kako bi se osigurala potrebna energija i zdravlje organizma. Hrana je također dobar izvor tekućine, zbog čega se u prehranu tijekom ljeta uključuje sezonsko voće i povrće bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima. Povrće bi trebalo činiti najmanje polovicu tanjura te je povrće jedina skupina namirnica s kojom teško da ćemo pretjerati. Neškrobno povrće neće povisiti razinu glukoze u krvi, stoga se preporučuje konzumacija tikvica, krastavaca, rajčice, zelenog lisnatog povrća, paprike, celera, kupusa i peršina. Nabrojano povrće je zasigurno još jedno blago ljetnih mjeseci.
Voće treba konzumirati opreznije te je potrebno ograničiti unos na 3 porcije dnevno. Voće se preporučuje konzumirati u međuobrocima kao savršeni ljetni desert i u sklopu doručka. Primjeri osvježavajućeg voća s niskim sadržajem šećera i kalorija, a visokim sadržajem vode su bobičasto voće (maline, kupine, jagode), breskve, jabuke… Upravo bobičasto voće možete dodati u zobene pahuljice s jogurtom, cimetom, orašastim plodovima i time dobiti savršeno uravnoteženi doručak kako za ljeto tako i za cijelu godinu.
Odličan izbor za brzi ljetni obrok su i salate koje mogu biti glavni obrok ako se obogate izvorima proteinima, cjelovitim žitaricama i mahunarkama poput piletine, jaja, tune, kvinoje, feta sira, prosa, heljde, slanutka. S druge strane, tešku i masnu hranu treba izbjegavati tijekom cijele godine, a posebice ljeti budući da može dodatno opteretiti probavni sustav i povećati osjećaj topline u tijelu. Stoga, umjesto pohanja i prženja birajte pirjanje u vlastitom soku ili uz dodatak manje količine ulja. Najbolji izvor zdravih masnoća su orašasti plodovi, sjemenke, avokado i maslinovo ulje koji su nam važni kako bi unijeti esencijalne masne kiseline i održavali adekvatnu razinu glukoze u krvi. Ne zaboravite ni na mediteranske biljne začine poput bosiljka, origana, peršina i ružmarina koje će oplemeniti svako vaše ljetno jelo.
Iako ljetni mjeseci i putovanje na godišnji odmor mogu biti izazovni za osobe sa šećernom bolešću, pridržavanjem ovih smjernica moguće je održavati adekvatnu glikemiju i usput jesti brze, fine i nutritivno kvalitetne obroke pripremljene od sezonskih namirnica koje će podržavati vaše zdravlje.
I za kraj – ne zaboravite uživati u ljetu! 🙂