Prehrana kod retinopatije!

prehrana kod retinopatije

Dijabetička retinopatija (DR) glavna je mikrovaskularna komplikacija šećerne bolesti te vodeći uzrok gubitka vida i sljepoće u cijelom svijetu. Gotovo svi bolesnici sa šećernom bolešću tip 1 i > 60 % bolesnika sa šećernom bolešću tip 2 imat će neki oblik DR unutar 20 godina od razvoja šećerne bolesti. Uz brzo rastuću prevalenciju šećerne bolesti u svijetu, prevencija i liječenje DR-a postalo je ključna briga za zdravlje. Glavni rizični čimbenici koji mogu dovesti do dijabetičke retinopatije su: hiperglikemija, hipertenzija te period trajanja šećerne bolesti.

Način života, osobito prehrambene navike, glavni su promjenjivi čimbenik koji igra veliku ulogu u nastanku i napredovanju šećerne bolesti i njezinih komplikacija. Način prehrane koji obiluje vlaknima, vitaminima, mineralima, fitokemikalijama i drugim mikronutrijentima, uz dobru kontrolu glikemije, može spriječiti/odgoditi razvoj DR utjecajem na glikozilaciju proteina i inzulinsku osjetljivost. Osim toga, pozitivno djeluje na oksidativni stres i upalne procese, što je ključan dio primarne prevencije šećerne bolesti i komplikacija.

 

Mediteranska prehrana je plant-based način prehrane koji zadovoljava sve navedene kriterije. Karakterizira ju visok unos povrća, voća, mahunarki i cjelovitih žitarica; umjeren unos ribe i maslinova ulja; te smanjen unos mesa i mesnih prerađevina, rafiniranih žitarica i drugih procesiranih proizvoda i šećera. Sve to doprinosi njezinom anti – dijabetičkom i neuroprotektivnom učinku, što u konačnici doprinosi smanjenju rizika za razvoj DR. Hrana biljnog porijekla glavna je komponenta ove dijete te bogat izvor različitih fitokemikalija. Zbog raznolikosti, ovakvim načinom prehrane unose se različite skupine polifenolnih spojeva, za koje je utvrđeno protuupalno i antioksidativno djelovanje, zato mediteranska dijeta ima preventivni učinak u razvoju DR. Vitamini i minerali koji djeluju kao antioksidansi (vitamin A, C, i E te cink) mogu pomoći u prevenciji oštećenja makule (središnje područje mrežnice koje omogućuje oštrinu vida). Lutein i zeaksantin su karotenoidi koji se nalaze u mrežnici te njihov unos svakodnevnom prehranom doprinosi antioksidativnim procesima i štiti stanice oka. Omega-3 masne kiseline također imaju protuupalni učinak, a time i zaštitno djelovanje na mrežnicu oka.

Cink

Lutein, zeaksantin

Omega-3

Vitamin C

Vitamin A

Vitamin E

Kamenice

Jaja

Ulje jetre bakalara

Paprika

Kelj

Biljna ulja

Govedina

Brokula

Losos

Nar

Mrkva

Avokado

Janjetina

Kelj

Haringa

Agrumi

Buča

Mrkva

Špinat

Špinat, blitva

Skuša

Vlasac, timijan, peršin

Špinat, blitva

Zeleno lisnato povrće

Sjemenke bundeve

Naranča

Pastrva

Kelj, špinat

Kupus

Bademi

Indijski oraščići

Cikla

Sirevi

Rajčica

Peršin

Suncokretove sjemenke

Kakao

Buča

Mlijeko

Breskva

Batat

Bundeva

Tamna čokolada

Prokulice

Maslac

Brokula

Paprika

Kikiriki

Piletina

Papaja

Jaja

Kivi

Rajčica

Šparoge

Grah

Pistacio

Žitarice

Luk

Rikola

Mango

 

Preporuke/zanimljivosti:

  • Potrudite se svaki dan unijeti 5 serviranja voća i povrća (neka povrće u različitim bojama bude najzastupljenije na tanjuru).
  • Jedite plavu morsku ribu 2x tjedno (srdela, papalina, skuša, tuna, losos, haringa).
  • Kod hrane koja je značajniji izvor ugljikohidrata (žitarice, mahunarke, voće i mliječni proizvodi) voditi računa o veličini porcije zbog utjecaja na regulaciju glikemije.
  • Dužim kuhanjem i stajanjem u vodi može se smanjiti količina vitamina C u hrani, stoga je preporuka prednost dati svježem voću i povrću.
  • Konzumacija mrkve i/ili rajčice u kombinaciji sa zdravim izvorima masnoće (npr. maslinovim uljem, avokadom) ili termički obrađene potiče pretvorbu karotenoida u vitamin A te poboljšava njegovu apsorpciju.

Ono što jedete, može utjecati na ono što i kako vidite!

 

POLIFENOLI I DIJABETIČKA RETINOPATIJA

Blagotvorni učinak polifenola i njihovo antioksidativno djelovanje primarno se očituje neizravnim putevima, kroz aktivaciju metaboličkih puteva odgovornih za povećanje antioksidativnog kapaciteta stanica. Konkretno u mrežnici/retini, ovi antioksidativni spojevi stimuliraju nekoliko retinalnih protuupalnih puteva koji dovode do inhibicije/smanjenja stanične smrti uzrokovane upalnim procesima, AGE-ima (krajnji produkti glikacije koji su biološki marker uključen u proces starenja i razvoj degenerativnih bolesti) i hiperglikemijom, uz poboljšanje propusnosti membrane i strukture stanica mrežnice.

Crijevo  mrežnica — dvosmjerna veza

Uzimajući u obzir da prebiotici, probiotici i sinbiotici mogu ublažiti glikemijsku disfunkciju kod oboljelih od šećerne bolesti, što su dokazale brojne kliničke studije, realno je za očekivati dobrobiti i kod onih koji su već razvili dijabetičku retinopatiju, unatoč tome što još uvijek ne postoji dovoljno dokaza i rezultata potvrđenih studijama. Čini se da je sastav gastrointestinalnog mikrobioma povezan sa zdravljem očiju i tzv. okularnim mikrobiomom – ponajviše kroz utjecaj na upalne procese, ali zbog širokog raspona različitih bakterija, točan mehanizam djelovanja nije utvrđen. Osim toga, gastrointestinalni trakt je primarno mjesto djelovanja polifenola. U ovom okruženju polifenoli mogu blagotvorno djelovati s crijevnom mikrobiotom i rezultirati zdravstvenim dobrobitima u crijevima, ali i šire – u cijelom organizmu. Crijevna disbioza, stanje karakterizirano narušenim mikrobnim sastavom crijeva i promijenjenim funkcionalnim kapacitetom, može narušiti metabolizam i bioraspoloživost polifenola, ali i utjecati na patogenezu zdravlja očiju kroz upalne procese, što je još jedan pokazatelj kako je sve u našem organizmu međusobno povezano te je ključan dugoročni učinak i zajedničko međudjelovanje više različitih komponenti.

Izvori:

Ola, M. S. i Alhomida, A. S. (2018) Mediterranean Diet and Diabetic Retinopathy. U: Role of the Mediterranean Diet in the Brain and Neurodegenerative Diseases (pp. 171-181). Academic Press.

Wong, M. Y. i sur. (2018) Dietary intake and diabetic retinopathy: a systematic review. PLoS One, 13(1), e0186582.

Robles-Rivera, R. R. i sur.(2020) Adjuvant therapies in diabetic retinopathy as an early approach to delay its progression: the importance of oxidative stress and inflammation. Oxidative medicine and cellular longevity.

Top foods to help protect your vision, Harward health publishing. Dostupno na: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/top-foods-to-help-protect-your-vision.

Fanaro G.B. i sur. (2023) New Insights on Dietary Polyphenols for the Management of Oxidative Stress and Neuroinflammation in Diabetic Retinopathy. Antioxidants, 12(6):1237.

5 2 glasanje
Ocijenite članak
Pretplatite se
Obavijesti me
guest
0 Komentara
Povratne informacije
Pogledaj sve komentare