Konzumacija alkohola kod osoba sa šećernom bolešću – da ili ne?

Konzumacija alkohola kod osoba sa šećernom bolešću – da ili ne?

Šećerna bolest i konzumacija alkohola mogu biti škakljiva tema. Bez obzira imate li šećernu bolest ili ne, preporučuje se umjerena konzumacija alkohola. Vjerujem da se pitate što to znači umjerena količina alkohola? 

Za žene bi to značilo ne više od jednog pića, a za muškarce do dva pića dnevno. Smatram da je korisno istaknuti što u literaturi znači jedno alkoholno piće budući da se često radi o manjoj količini nego većina misli:

  • 341 mL 5 % alkoholnog piva,
  • 43 mL 40 % žestokoga alkoholnog pića,
  • 142 mL 12 % vina.

Prekomjerna konzumacija alkohola može oštetiti jetru, što je u osoba sa šećernom bolešću dodatno opasno jer jetra pomaže u regulaciji šećera. Također, prekomjerna konzumacija alkohola može dovesti i do povećanja krvnog tlaka.

Potreban je veći oprez kada imate šećernu bolest iz nekoliko razloga. Prvenstveno, unos alkohola može uzrokovati hipoglikemiju. Jetra skladišti zalihe glukoze koja se po potrebi otpušta u krv primjerice kada razina šećera u krvi padne, a alkohol sprječava sposobnost jetre da to učini učinkovito. Kada pijete alkohol, jetra radi kako bi ga uklonila iz krvi umjesto da regulira razinu glukoze u krvi. 

Iz tog razloga nikada ne biste trebali piti alkohol kada vam je glukoza u krvi već niska. Kako bi spriječili hipoglikemiju potrebno je prije konzumacije alkohola pojesti obrok s ugljikohidratima, imati uz sebe izvor jednostavnih ugljikohidrata koji će vam brzo podignuti razinu šećera u krvi (npr. bomboni, med) te nikad ne konzumirati alkohol na prazan želudac. Budući da su mnogi od simptoma hipoglikemije također i simptomi pijanstva – nejasan govor, pospanost, zbunjenost i problemi s hodanjem može biti teško razlikovati jedno od drugog. Potrebno je isticati važnost praćenja vrijednosti glukoze nakon konzumacije alkohola, osobito kod osoba koje uzimaju inzulin ili stimulatore sekrecije inzulina.

Također, alkohol je visokokalorična namirnica, odnosno na 1 gram sadrži 7 kcal. S druge strane, 1 gram ugljikohidrata ili proteina ima 4 kcal što treba imati na umu ako govorimo o pretilim ili osobama s prekomjernom tjelesnom masom budući da unos alkohola značajno doprinosi njihovom dnevnom energijskom unosu.

Postoji još jedan razlog zašto konzumacija alkohola može biti izazovna kod osoba sa šećernom bolešću, a to je što alkoholna pića često sadrže veće količine šećera te se često alkohol konzumira s različitim zaslađenim ili energetskim pićima, stoga je potrebno pažljivo čitati deklaraciju.

Početi piti alkohol ili ne?

Iako je crveno vino dobar izvor antioksidansa i polifenola te ako se konzumira umjereno može imati čak i korisne učinke, kao što je smanjenje krvnog tlaka i povećanje HDL kolesterola. Međutim, ako inače ne pijete alkohol to ne znači da biste ga trebali početi piti, pa čak ni u umjerenim količinama u svrhu poboljšanja zdravstvenih ishoda. 

S druge strane, ako imate naviku konzumirati alkohol neka to bude umjereno, uz dodatan oprez te se svakako savjetujte sa svojim liječnikom o interakciji lijekova koje pijete i alkohola.

 

Izvor: Literatura: Pavić, E. i sur., Smjernice za prehranu kod šećerne bolesti u odrasloj dobi, Liječnički vjesnik, 145, 3-4, 2023

5 1 glasanje
Ocijenite članak
Pretplatite se
Obavijesti me
guest
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Povratne informacije
Pogledaj sve komentare