Glukoza predstavlja vrlo važan izvor energije, neophodan za pravilno funkcioniranje svih stanica u našem organizmu, stoga je regulacija glukoze ključna u održavanju zdravlja živčanog sustava.
Neurološke komplikacije povišene razine glukoze u bolesnika sa šećernom bolesti uključuju oštećenje perifernih živaca, razvoj neurodegenerativnih bolesti i neurovaskularnih bolesti. Većina bolesnika sa šećernom bolesti ima više krvožilnih, metaboličkih i drugih komorbiditeta koji zajedno s nekontroliranim razinama glukoze ubrzavaju neurološke komplikacije.
Dijabetička polineuropatija (DPN) jedna je od najčešćih komplikacija dijabetesa melitusa tipa 1 i tipa 2. Otprilike jedna od tri osobe s dijabetesom boluje od dijabetičke polineuropatije, koja je povezana s izraženim smanjenjem kvalitete života , ali još uvijek ostaje nedovoljno dijagnosticirana i nedovoljno liječena.
Ponekad može biti prisutna već u trenutku postavljanja dijagnoze dijabetes melitusa tipa 2 , dok se kod osoba s dijabetesom melitusom tipa 1 pojavljuje gotovo 10 godina nakon početka bolesti.
Koji je uzrok i mehanizam nastanka dijabetičke polineuropatije?
Točan uzrok DPN-a nije poznat. Predložene teorije uključuju metaboličke, neurovaskularne i autoimune uzroke. Povećane razine glukoze u šećernoj bolesti pogađaju prvenstveno one stanice koje imaju ograničenu sposobnost reguliranja unosa glukoze, uključujući stanice krvnih žila, Schwannove stanice koje obavijaju periferne živce i neuroni perifernog i središnjeg živčanog sustava.
U ranoj fazi dijabetesa, hiperglikemija uzrokuje abnormalnosti u protoku krvi i vaskularnoj propusnosti, a s vremenom, poremećeni metabolizam glukoze smanjuje unutarstanične razine čimbenika potrebnih za normalnu funkciju živaca.
Koji tipovi dijabetičke polineuropatije postoje?
Postoje 4 različite vrste dijabetičke neuropatije:
- Distalna polineuropatija je najčešći oblik dijabetičke neuropatije i predstavlja simetrično oštećenje perifernih živaca dominantno distalno na ekstremitetima, prvo na nogama a zatim i na rukama u razini „čarapa i rukavica“. Simptomi su obično neugodne senzacije, preosjetljivost na dodir, hladnoća, utrnulost, mravinjanje, žarenje, bockanje, grčevi te probadajući, sijevajući ili žareći bolovi. Intenzitet je najjači noću, u mirovanju i ima tendenciju pojačavanja. Dijabetička polineuropatija s gubitkom osjeta boli je jedan od uzroka dijabetičkog stopala. S obzirom da pacijenti ne osjećaju bol, često ih nažuljaju cipele ili se na drugi način ozlijede te na toj podlozi nastaju rane koje se često upale te teško i sporo cijele zbog oslabljene cirkulacije.
- Drugi tip dijabetičke neuropatije je poliradikulopatija, ili proksimalna neuropatija. To je rjeđa komplikacija, većinom u osoba s DMT 2 koja se javlja naglo u dobi iznad 50 godina uz motornu slabost najčešće mišića natkoljenica ili nadlaktica uz jaku neuropatsku bol. Bolesnici se otežano kreću osobito uz stepenice, otežano ustaju iz sjedećeg položaja.
- Slijedeći oblik dijabetičke neuropatije je autonomna neuropatija, koja utječe na autonomni živčani sustav koji obično kontrolira automatske tjelesne funkcije, kao što su znojenje, krvni tlak, mokrenje, erektilnu funkciju , probavni sustav. Pojavljuju se simptomi zahvaćanja srca i krvnih žila sa ubrzanim radom srca u mirovanju, nepodnošenjem napora, padom krvnog tlaka u stojećem položaju (ortostatska hipotenzija) i takozvanog tihog infarkta odnosno izostanka bola u infarktu srca. Zatim sa simptomima zahvaćanja probavnog sustava i promjenama u pražnjenu crijeva, najčešće proljevima (osobito noću) koji se izmjenjuju sa zatvorom, nemogućnošću kontrole stolice, osjećajem žgaravice i usporenim pražnjenjem želuca koje uzrokuje osjećaj težine, ranu sitost, mučnine, nedostatak apetita. Simptomi zahvaćanja mokraćnog i spolnog sustava promjene u pražnjenju mjehura i erektilna disfunkcija a periferna autonomna disfunkcija može biti uzrok promjenama kože, svrbežu, otoku, stvaranju otvrdnuća, gubitka noktiju, znojenju.
- Oštećenje u šećernoj bolesti može zahvatiti i pojedinačni živac kao mononeuropatija ili fokalna neuropatija. Ovisno o živcu koji je zahvaćen mogu se javiti simptomi kao što su dvoslike, slabost mišića polovice lica, palo stopalo , žarenje prednjeg dijela bedra a ako tkivo oko živca vrši preveliki pritisak na živac, javlja se kompresija kao u sindromu karpalnog kanala sa utrnućem u prstima ruke i gubitkom mišićne snage zbog čega često stvari ispadaju iz ruke.
Kako se dijagnosticira dijabetička neuropatija?
Dijabetička neuropatija može u polovice bolesnika biti asimptomatska, bez osjetnih , motoričkih ili autonomnih simptoma.
Potrebna je učestala periodična procjena anamneze simptoma i neurološkog pregleda sa procjenom refleksa, snage mišića i osjetljivosti na dodir, bol, temperaturu, vibraciju i položaj potencijalno identificirajući određena područja zahvaćena neuropatijom.
- EMNG (elektromioneurografija) je elektrofiziološka pretraga funkcije mišića i perifernih živaca koja otkriva njihovo oštećenje i bolest, a indicira se na osnovu neurološkog pregleda i/ili rezultata specijalističke obrade.
- Kvantitativno senzorno testiranje (KST) – uređaji za objektivizaciju osjeta boli, temperature i vibracije
- Testiranje autonomnog živčanog sustava (TAŽ) koje se sastoji od Tilt table testa, koji služi za mjerenje razlike vrijednosti krvnog tlaka i broja otkucaja srca ovisno o promjeni položaja, Valsalva manevar i test dubokog disanja i testa znojenja.
Može li se dijabetička neuropatija spriječiti?
Najvažnija stvar za sprječavanje dijabetičke neuropatije jest kontrolirati razinu šećera u krvi. Intenzivna kontrola razine šećera u krvi i održavanje normalnih vrijednosti značajno smanjuje učestalost DPN-a u dijabetesu tipa 1, s relativnim smanjenjem rizika od 78%, do su njegovi učinci kod dijabetesa tipa 2 manje izraženi, s relativno smanjenje rizika od 59%, najvjerojatnije zbog postojanja i drugih komorbiditeta koji doprinose nastanku i progresiji DPN.
Osim toga, preporučuje se :
- uravnotežena zdrava prehrana (npr. Mediteranska)
- svakodnevna tjelesna aktivnost
- održavanje normalne tjelesne težine
- redovito provjeravanje razine šećera u krvi
- izbjegavati pušenje i alkohol