Kako izgleda oftalmološki pregled za dijabetičare?

Kako izgleda oftalmološki pregled za dijabetičare?

Metodologija rada se može manje razlikovati u pojedinim ustanovama, pa slijed dolje navedenog ne mora biti pravilo pri svakom oftalmološkom pregledu, ali njegovi dijelovi da.

Nakon što pacijent uđe u ambulantu, pacijent obično čita tablu pojedinačno sa svakim okom bez i sa svojim (odgovarajućim) naočalama za daljinu. U spojnicu se ukapaju kapi za širenje zjenica, kako bi se vidjelo što veće područje fundusa ili očne pozadine. Vrijeme koje je potrebno za postizanje dobro proširenih zjenica je oko pola sata. Kod pacijenata s dijabetesom se zjenice često šire znatno sporije i lošije nego li kod nedijabetičkih pacijenata. Ukoliko se pregled mora vršiti kod trudnica, može se pritisnuti suzna vrećica u korijenu nosa, što će spriječiti prodiranje lijeka iz očne spojnice u nos, pa u želudac i krv. Kad se zjenice prošire, vrši se oftalmološki pregled pomoću lupe koja povećava sliku i čime se mogu bolje vidjeti detalji. Nakon pregleda vid će Vam biti zamućen nekoliko sati. Na sve očne preglede i terapije nije uputno dolaziti tako da se dovezete vlastitim automobilom, jer isti ne možete voziti nakon pregleda ili dijagnostičko-terapijskih postupaka.

U mnogim zapadnim zemljama probirni pregledi se rade tako da se napravi fotografija očne pozadine. Ukoliko na pregledu nema promjena ili su minimalne, slijedeći pregled se planira za godinu dana.

Ako su promjene izraženije, pacijent se upućuje u retinološku ili u ambulantu za stražnji segment oka. Pacijent treba uvijek ponijeti sve svoje oftalmološke nalaze. Srednje izražene promjene potrebno je kontrolirati 2-4 puta godišnje, a ukoliko su promjene uznapredovale, retinolog će preporučiti dodatne pretrage.

Optička koherentna tomografija (OCT) je brza, bezbolna pretraga koja analizira centralni dio mrežnice, odnosno makulu. To je najčešće korištena metoda praćenja, ključna je za praćenje odgovora na terapiju kod pacijenata s dijabetičkim makularnim edemom.

OCT angiografija (OCTA, OCT-A) je slična pretraga gore navedenoj, ali služi za prikaz zona neprokrvljenosti ili za registraciju novostvorenih divljih krvnih žilica. Ne mora se injicirati kontrastno sredstvo.

Fluoresceinska angiografija (FA ili FAG) je pretraga kod koje se boja fluorescein uštrcava preko braunile (vrsta igle) u podlaktičnu venu. Kad boja cirkulacijom dođe do oka, pacijentu se napravi serija fotografija očne pozadine, pomoću kamere na aparatu. Pretraga otkriva novostvorene krvne žilice i neprokrvljene dijelove mrežnice. Bolna je jedino injekcija u venu, poput vađenja krvi. Pacijent nakon injekcije ima žućkasto-narančastu boju kože i urina. U rijetkim slučajevima, pacijenti mogu dobiti alergijsku reakciju na kontrast. Pretraga ima prednost u odnosu na OCT angiografiju.

B-scan ultrasonografija ili ultrazvučna pretraga oka se radi ukoliko se ne mogu vidjeti dijelovi mrežnice. Tako se može utvrditi postojanje većih patoloških promjena, kao što su krvarenje, proliferativna dijabetička retinopatija, odljepljenje mrežnice i sl.

4 2 glasanje
Ocijenite članak
Pretplatite se
Obavijesti me
guest
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Povratne informacije
Pogledaj sve komentare