Dijabetičari mogu biti profesionalni vozači!

DIJABETIČARI MOGU BITI PROFESIONALNI VOZAČI

Novim Pravilnikom, koji stupa na snagu 8. svinja 2024. godine dijabetičari tipa 1, mogu dobiti dozvolu i biti profesionalni vozači, čime se ukida dugogodišnja diskriminacija dijabetičara. Naime, do sada je vrijedilo pravilo da se osobama koje obole od dijabetesa oduzima dozvola profesionalnog vozača, a što se ovim pravilnikom ispravlja, čime i Hrvatska kreće stopama drugih država EU.

Stoga, sve osobe koje su radi dijabetesa izgubile dozvole profesionalnog vozača, moći će pristupiti liječničkom pregledu te ju ponovno steći i nastaviti svoj životni put uz ceste koje sami budu odabrali. Za dobivanje dozvole je naravno potrebno ispuniti i uvjete koje navodimo u cijelosti:

“Vozač sa šećernom bolešću koji se liječi nefarmakološkim mjerama i redovito odlazi na kontrole kod liječnika koji ga liječi, sposoban je za upravljanje motornim vozilima te ne podliježe vremenskoj dinamici pregleda. Sposobnost upravljanja vozilom može biti smanjena zbog akutne ili kronične komplikacije šećerne bolesti. Teška hipoglikemija je stanje u kojem osoba nije pri svijesti i neophodna joj je tuđa pomoć ili liječnička intervencija.


Ponavljajuća hipoglikemija se definira kao druga teška hipoglikemija u razdoblju od 12 mjeseci.U tom slučaju se pri ocjeni uzimaju u obzir dijelovi Priloga koji se odnose na spomenuta stanja.

 

Vozač prve skupine
Vozač prve skupine koji se liječi antihiperglikemicima treba se redovito kontrolirati kod liječnika koji ga liječi, pri čemu se također vodi računa o sposobnosti upravljanja motornim vozilom na siguran način.

Prilikom pregleda treba se utvrditi da vozač ima zadovoljavajuću regulaciju šećerne bolesti u posljednjih 12 mjeseci, da razumije rizik od razvoja hipoglikemije, zna kako umanjiti rizik od pojave hipoglikemije, prepoznaje simptome hipoglikemije i zna ispravno postupiti u slučaju hipoglikemije ili pogoršanja bolesti. Razumijevanje rizika od hipoglikemije i sposobnost prepoznavanja simptoma hipoglikemije moraju biti jasno vidljivi iz medicinske dokumentacije koju vodi liječnik koji liječi vozača.

Vozač koji boluje od šećerne bolesti treba na pregled donijeti potvrdu redovitih posjeta i kontrola kod liječnika koji ga liječi uz nalaz glikiranog hemoglobina (HbA1c). Ako boluje od šećerne bolesti tipa 1 ili tipa 2 liječenog inzulinom, nalaz specijalista dijabetologa ne smije biti stariji od 12 mjeseci.

Vozač prve skupine sposoban je upravljati motornim vozilom:

  • ako liječnik koji liječi vozača tijekom pregleda utvrdi da vozač ima zadovoljavajuću regulaciju šećerne bolesti, da je svjestan rizika od hipoglikemije, zna kako smanjiti rizik od pojave hipoglikemije, prepoznaje simptome hipoglikemije i zna odgovarajuće reagirati na hipoglikemiju ili pogoršanje bolesti.

Vozač prve skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom:

  • ako uz terapiju ima opetovano teške epizode hipoglikemije i/ili ne prepoznaje simptome hipoglikemije, o čemu odlučuje specijalist medicine rada/specijalist medicine rada i sporta ili izabrani liječnik koji prema potrebi mogu zatražiti mišljenje specijaliste dijabetologa.
  • u slučajevima s ponavljajućom teškom hipoglikemijom u budnom stanju dozvola se ne izdaje ili ne produljuje prije isteka tri mjeseca od posljednje hipoglikemijske epizode.

Za vozača prve skupine koji boluje i liječi se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 5 godina.

 

Vozač druge skupine

Vozač druge skupine koji se liječi antihiperglikemicima treba se redovito kontrolirati kod liječnika koji ga liječi, pri čemu se također vodi računa o sposobnosti upravljanja motornim vozilom na siguran način.

Prilikom pregleda treba se utvrditi da vozač ima zadovoljavajuću regulaciju šećerne bolesti u posljednjih 12 mjeseci, da razumije rizik od razvoja hipoglikemije, zna kako umanjiti rizik od pojave hipoglikemije, prepoznaje simptome hipoglikemije te zna ispravno postupiti u slučaju hipoglikemije ili pogoršanja bolesti. Razumijevanje rizika od hipoglikemije i sposobnost prepoznavanja simptoma hipoglikemije moraju biti jasno vidljivi iz medicinske dokumentacije koju vodi liječnik koji liječi vozača.

Vozač koji boluje od šećerne bolesti treba na pregled donijeti potvrdu redovitih posjeta i kontrola kod liječnika koji ga liječi uz nalaz glikiranog hemoglobina (HbA1c) i dnevnika samokontrole. Ako boluje od šećerne bolesti tipa 1 ili tipa 2 liječene inzulinom, nalaz specijalista dijabetologa ne smije biti stariji od 12 mjeseci.

Vozač druge skupine sposoban je upravljati motornim vozilom:

  • ako je na terapiji oralnim antihiperglikemicima (osim lijekovima iz skupine derivata sulfonilureje i glinida koji mogu izazvati hipoglikemiju) ili injektibilnim neinzulinskim antihiperglikemicima (koji ne mogu izazvati hipoglikemiju)
  • ako je na terapiji derivatima sulfonilureje ili glinidma i/ili inzulinskoj terapiji (manje od 4 doze inzulina na dan) uz uvjet da nije imao epizodu teške hipoglikemije u zadnjih 12 mjeseci, dokazanog razumijevanja rizika od hipoglikemije, prepoznavanja znakova i simptoma hipoglikemije, poznavanja mjera za smanjenje rizika od hipoglikemije na najmanju moguću mjeru, poznavanja postupanja u slučaju hipoglikemije uz dokaz ili predočenje redovitog vođenja dnevnika samokontrole. Vozač mora dokazati zadovoljavajuću kontrolu bolesti redovitim mjerenjem koncentracije glukoze u plazmi ili u međustaničnoj tekućini barem dva puta dnevno i u situacijama povezanim s upravljanjem vozilom, a svakako prije početka upravljanja vozilom
  • ako ima šećernu bolest tipa 1 ili tipa 2 na intenziviranoj inzulinskoj terapiji (četiri ili više doza inzulina na dan) neovisno o načinu primjene i koristi uređaj za kontinuirano mjerenje glukoze u međustaničnoj tekućini uz zvučni signal upozorenja u slučaju niskih koncentracija glukoze u međustaničnoj tekućini. Vozač mora dokazati zadovoljavajuću kontrolu bolesti redovitim mjerenjem koncentracije glukoze u plazmi ili u međustaničnoj tekućini barem dva puta dnevno i u situacijama povezanim s upravljanjem vozilom, a svakako prije početka upravljanja vozilom
  • ako šećerna bolest ne uzrokuje druge zdravstvene komplikacije, uključujući kronične komplikacije šećerne bolesti koje bi utjecale na sigurno upravljanje motornim vozilom.

Vozač druge skupine nesposoban je ili privremeno nesposoban upravljati vozilom:

  • kada se liječi oralnim ili injektibilnim neinzulinskim antihiperglikemicima i/ili inzulinom ako ima epizodu teške hipoglikemije i/ili nesposobnost prepoznavanja simptoma hipoglikemije
  • kada teški hipoglikemijski događaj, neovisno o uzroku nastanka zahtijeva izvanrednu ocjenu zdravstvenog stanja vozača za sigurno upravljanje motornim vozilom
  • kada započinje liječenje inzulinskom terapijom ili kod promjena u liječenju na razdoblje od 3 do 6 mjeseci odnosno do postizanja zadovoljavajuće kontrole bolesti i prevencije hipoglikemije.

Za vozače druge skupine koji boluju i liječe se od šećerne bolesti najdulje vrijeme za koje se izdaje Uvjerenja o sposobnosti za upravljanje motornim vozilom je 3 godine.”

CIjeli pravilnik možete pročitati ovdje!

5 1 glasanje
Ocijenite članak
Pretplatite se
Obavijesti me
guest
0 Komentara
Oldest
Newest Most Voted
Povratne informacije
Pogledaj sve komentare