Putovanje s dijabetesom podrazumijeva dodatne aktivnosti i da morate promisliti na nekoliko stvari više od drugih ljudi prije no krenete na put. Međutim, život s dijabetesom ne bi trebao biti prepreka za odlazak na putovanja ili odmor kod kuće ili u inozemstvu.Na putovanje uvijek ponesite dva do tri puta veće količine inzulina ili drugih lijekova za dijabetes i opreme koju inače koristite. To će vam pružiti mir ako iz bilo kojeg razloga morate ostati duže ili ako dođe do bilo kakvih drugih smetnji.
Ako putujete u inozemstvo, malo dodatnog planiranja može vam pomoći da se opustite i uživate. Ne zaboravite pismo liječnika i putno osiguranje.
Provjerite upute i smjernice zrakoplovnog prijevoznika za osobe s dijabetesom
Obratite se zrakoplovnom prijevozniku ili potražite na njihovoj internetskoj stranici smjernice za osobe koje žive s dijabetesom. Možda ćete morati ispuniti neke obrasce unaprijed, osobito ako koristite inzulinsku pumpu ili kontinuirani monitor glukoze (KMG). Također možete provjeriti zdravstvene podatke za zemlju koju posjećujete (neke od savjeta na engleskom jeziku možete potražiti na poveznici: https://www.gov.uk/foreign-travel-advice).
Ponesite dodatne zalihe lijekova, rezervnih dijelova uređaja
Zatražite od svog liječnika recepte za dodatni inzulin, druge lijekove za dijabetes, igle, trakice, a ako koristite uređaje, dodatne zalihe i ručnu opremu. Let s inzulinskom pumpom, senzorima ili Freestyle Libre ne bi trebao biti problem, ali je pametno imati rezerve slučaju kvara ili drugih otegotnih okolnosi. Planirajte ponijeti dva do tri puta veću količinu lijekova ili zaliha koje biste inače trebali.
Od liječnika obiteljske medicine zatražite “putno pismo”
Trebali biste od svojeg liječnika zatražiti pismo u kojem stoji da bolujete od dijabetesa i da morate nositi medicinske potrepštine. Ovo pismo često traže zrakoplovne tvrtke i drugi operateri ali je korisno imati u hitnim slučajevima. Također je preporučljivo sa sobom ponijeti kopiju nedavno izdanog recepta u slučaju da trebate nabaviti zalihe dok ste odsutni.
Pismo bi trebalo sadržavati pojedinosti o Vašim lijekovima, ako iz bilo kojeg razloga trebate nositi lijekove u spremnicima većim od 100 ml, te svim uređajima koje koristite.
Svakako savjetujem da pismo prevedene na engleski jezik!
Provjerite opskrbu inzulinom u zemlji odredišta
Prije putovanja saznajte gdje možete dobiti zalihe inzulina na odredištu u hitnim slučajevima. Obratite se proizvođaču inzulina prije puta kako biste provjerili isporučuje li se Vaš inzulin u zemlji u koju putujete.
Kontakte proizvođača donosim u nastavku:
Lilly:
Novonordisk:
Sanofi:
Abbott:
Ugovorite putno osiguranje
Ako imate dijabetes, putno osiguranje je važno. Želite biti sigurni da su svi hitni medicinski troškovi za Vašu dijagnozu ili bilo koje drugo zdravstveno stanje pokriveni. Posebice je ovo važno ako putujete izvan EU!
Pobrinite se da svako putno osiguranje pokriva već postojeća medicinska stanja poput dijabetesa, jer mnoga ne pokrivaju. Ako pak putujete u zemlje EU svakako zatražite izdavanje Europske kartice zdravstvenog osiguranja koja Vam omogućuje korištenje usluga za vrijeme privremenog boravka u zemljama EU-a, Norveškoj, Islandu i Lihtenštajnu te Švicarskoj. Više informacija o kartici pročitajte na poveznici: https://hzzo.hr/poslovni-subjekti/nacionalna-kontaktna-tocka-ncp/vasa-prava-europska-kartica-zdravstvenog.
Potupak za izdavanje Europske kartice zdravstvenog osiguranja
Za izdavanje kartice trebate se osobno obratiti regionalnom uredu ili područnoj službi HZZO-a, ili podnijeti zahtjev putem sustava e-Građani.
Što spakirati u ručnu prtljagu:
- Sve lijekove za dijabetes
- Zalihe za dijabetes – uključujući senzore, igle, dodatne PEN-ove i druge rezervne dijelove uređaja
- Dijabetičkaiskaznica ili narukvica
- Pismo liječnika o Vašoj dijagnozi i liječenju te informacije koristite li inzulinsku pumpu, senzore i slično
- Zadnji recept
- Hipo tretman (npr. dekstroza)
- Dodatni međuobroci u slučaju kašnjenja poput orašastih plodova, voća ili sendviča.
Podijelite lijekove u zasebne torbe ako možete, na primjer, ako putujete s partnerom ili prijateljem, u slučaju da nešto izgubite.
Mogu li inzulin nositi u ručnoj prtljazi?
U ručnoj prtljazi uvijek nosite inzulin, druge lijekove za dijabetes, rezervne dijelove uređaja, i druge potrepštine za dijabetes. Svakako ponesite i bombone (npr. dektrozu) koja će Vam pomoći u slučaju hipoglikemije. Inzulin je potrebno držati u ručnoj prtljazi jer ga boravak u prtljažnom prostoru može oštetiti, s obzirom na to da avion leti na velikim visinama gdje su temperature izrazito niske, a i prtljaga se može izgubiti.
Senzori ili drugi rezervni dijelovi uređaja moraju ići u ručnu prtljagu jer se mogu oštetiti rendgenskim zrakama u predanoj prtljazi.
Ograničenje uzimanja lijekova u zračnoj luci
Neki zrakoplovni prijevoznici zahtijevaju pisma liječnika obiteljske medicine, ali je također korisno za pokazivanje sigurnosti zračne luke ako dođe do zabune.
Trenutačni sigurnosni propisi nalažu da su tekući predmeti dopušteni u Vašoj ručnoj prtljazi samo ako su u spremnicima od 100 ml ili manje. Ne postoji ograničenje broja tableta koje možete ponijeti kroz sigurnosne dijelove zračne luke, ali one bi trebale biti navedene u pismu Vašeg liječnika.
Nikako ne očekujte da Vas itko traži da maknete pumpu ili senzor jer to niste dužni učiniti, a ukoliko Vas to i zatraže niste obavezni isto napraviti.
Let s inzulinskom pumpom ili Freestyle Libre
Prije leta svakako potražite savjete proizvođača o letenju s Vašim uređajem.
Inzulinske pumpe sigurne su za korištenje tijekom putovanja zrakoplovom i možete nastaviti koristiti flash senzore glukoze tijekom leta. Povežite ih telefonom pomoću Bluetootha te će i dalje raditi, iako je Vaš telefon u načinu rada „u zrakoplovu“.
Kada kupite svoju kartu, obratite se svom zrakoplovnom prijevozniku ili drugom prijevozniku ili potražite na njihovoj internetskoj stranici njihove smjernice za osobe koje žive s dijabetesom. Možda ćete morati ispuniti obrasce unaprijed, osobito ako koristite inzulinsku pumpu ili kontinuirani monitor glukoze (KMG). Ako to ne učinite, u nekim slučajevima može doći do kašnjenja na let ili drugim problematičnim situacijama.
Ako koristite KMG, inzulinsku pumpu ili Freestyle Libre, osoblje zaduženo za sigurnost može zatražiti dokaze da ih trebate koristiti – tako da ćete trebati pismo liječnika obiteljske medicine kako biste to potvrdili.
Također biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom prije odlaska na put. Liječnik Vam može dati dodatne savjete o putovanju avionom s dijabetesom, a ukoliko trebate ukloniti pumpu iz bilo kojeg razloga, liječnik Vam može pružiti dodatnu opremu kao što su inzulinske PEN-ove i pomoći u planiranju doza tijekom Vašeg putovanja.
Pridržavanje rutine vezane uz dijabetes kad ste odsutni
Važno je primjjenjivati svoje dnevne rutine kada ste u inozemstvu, isto kao i kada ste kod kuće. Zbog dijabetesa ne izbjegavajte isprobavanje novih stvari, hrane ili uživanje. Samo treba biti svjestan da konzumiranje različite hrane, manje ili više aktivnosti ili konzumacija alkohola mogu utjecati na razinu šećera u krvi. Stoga redovito provjeravajte razinu glukoze, prilagodite doze inzulina i pazite na sebe!
Ako dođe do najgoreg i ustanovite da morate posjetiti bolnicu dok ste na putovanju, nemojte se uznemiriti ako se Vaše razine šećera u krvi mjere drugačije. Neke zemlje mjere šećer u krvi u miligramima po deciletru umjesto u milimolima po litri.